Sponsorlu Bağlantılar

Dizel Arabalar Ne Kadar Yakar?

Dizel Arabalar Ne Kadar Yakar?

Dizel Arabalar Ne Kadar Yakar?

Özellikle Türkiye’de benzin fiyatlarının yükselmesi ile beraber araba almayı düşünen pek çok vatandaş araba alım kriterleri konusunda araç yakıt oranlarını düşünmektedir. Peki, dizel arabalar ne kadar yakar? Sahip olduğunuz araçlarınızın hangi ülkenin malı olarak yer aldığı, arabanın markası ve modeli son derece önemlidir. Bu alanda dikkat edilen en önemli noktalar arasında arabanın ne yaktığı da önemlidir.

Yakıt Hangi Durumlar Etkiler?

Lastik basınç oranları
Doğru vites üzerinde yapılacak olan araç kullanımı
Motor yağı bakım uygulamaları
Sabit hız göstergesi
Doğru yakıt kullanım oranı

Yukarıda sayılacak olan faktörlere dikkat edilerek araçlarınızın yakıt tüketimini azaltmanız mümkün hale gelmektedir. Yakıt tüketim oranlarının ne kadar olacağını ise ise kilometre (km) başına dizel araba yakıt harcama hesaplaması ile yapılmaktadır. Bu alanda alacağınız yakıtlarla beraber gidilebileceğiniz mesafe şeklinde hesaplama araçları üzerinden ayrı ayrı hesaplama imkanına erişebilirsiniz.

Nasıl Hesaplanır?

Araçlarınız için kilometre başına yakıt tüketimi hesaplaması yapabilmek için ilk olarak yakıt ve mesafe kısımlarını doğru olarak bilmeniz gerekmektedir. Bu alanda sahip olunan bilgiler tam olarak girildikten sonra, hesaplama araçları alınacak olan yakıt kısmını, gidilen mesafeye bölmektedir. Daha sonra ise Kilometre (km) harcamasını bulmaktadır. Bu konuda örnek vermemiz gerekirse 200 TL, gidilecek olan yolun ise 800 km olması durumunda, 200 TL/800 km = 0,25 TL kilometre başına yakıt harcaması hesaplanmaktadır.
Gidilebilecek mesafe uygulaması da kilometre hesaplamasına benzer şekilde hesaplanmaktadır. Alınacak olan yakıt kısmına girilecek olan tutar, Kilometre harcama bölümüne girilen tutara bölünmektedir. Aracınız için 200 TL’lik bir yakıt alınması durumunda ve aracınız üzerinde kilometrede 0,25 TL yakıyorsa, 200 TL/0,25 TL = 800 km olarak gidilecek olan mesafe hesaplama aracımız tarafından bulunmaktadır.

Dizel Arabalar Ne Kadar Yakar? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık